Littelfuse LA15QS62
LA15QS62 picture photo
Mfg. Part Number
LA15QS62
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 6A 150VAC
Datasheet Download
LA15QS62.pdf
Availability of LA15QS62
QUANTITY
LA15QS62 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA15QS62
Internal Part NumberEIS-LA15QS62
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA15QS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated150VAC, 150VDC
Current6A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA15QS62
Related LinksLA15, LA15QS62 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA15QS62 Details Description
Related parts for LA15QS62
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf