Nichicon LAK2D561MELZ45
LAK2D561MELZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LAK2D561MELZ45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAK2D561MELZ45.pdf
Availability of LAK2D561MELZ45
QUANTITY
LAK2D561MELZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAK2D561MELZ45
Internal Part NumberEIS-LAK2D561MELZ45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAK2D561MELZ45
Related LinksLAK2D56, LAK2D561MELZ45 Datasheet, Nichicon Distributor
LAK2D561MELZ45 Details Description
Related parts for LAK2D561MELZ45
FUSE PTC 1.10A 6V RESET SMD T/R datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23 datasheet.pdf
LED LAMP ARRAY ALLNGAP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
WEP 10 EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CORD 5POS FEMALE/MALE 500MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 25A PNL MNT datasheet.pdf