Taiyo Yuden LAL02VA8R2K
LAL02VA8R2K picture photo
Mfg. Part Number
LAL02VA8R2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH
Datasheet Download
LAL02VA8R2K.pdf
Availability of LAL02VA8R2K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL02VA8R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL02VA8R2K
Internal Part NumberEIS-LAL02VA8R2K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating165mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL02VA8R2K
Related LinksLAL02, LAL02VA8R2K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL02VA8R2K Details Description
Related parts for LAL02VA8R2K
MULTIPLEXER M/M ST STYLE 1310NM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 19.18MM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
IC 12STAGE BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf