Taiyo Yuden LAL02VD150K
LAL02VD150K picture photo
Mfg. Part Number
LAL02VD150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 145MA 2.8 OHM TH
Datasheet Download
LAL02VD150K.pdf
Availability of LAL02VD150K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL02VD150K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL02VD150K
Internal Part NumberEIS-LAL02VD150K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating145mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL02VD150K
Related LinksLAL02, LAL02VD150K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL02VD150K Details Description
Related parts for LAL02VD150K
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.71K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DSUB 13W3 M SOD G CAD datasheet.pdf
CONN 21POS FML PC BRD DIN41617 datasheet.pdf
68UF 250V 18X38MM 85C 15000H datasheet.pdf
4700UF 35V 18X40MM 105C 10000H datasheet.pdf