Taiyo Yuden LAL04TB1R8M
LAL04TB1R8M picture photo
Mfg. Part Number
LAL04TB1R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 790MA 250 MOHM
Datasheet Download
LAL04TB1R8M.pdf
Availability of LAL04TB1R8M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL04TB1R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL04TB1R8M
Internal Part NumberEIS-LAL04TB1R8M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTape & Box (TB)
Type-
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating790mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant121MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL04TB1R8M
Related LinksLAL04, LAL04TB1R8M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL04TB1R8M Details Description
Related parts for LAL04TB1R8M
MOSFET N-CH 60V 48A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
15P MTA156 PST CON ASSY ORNG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 7S FIN datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOD TXRX PLUGGABLE 1490NM 1.25GB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.6A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf