Taiyo Yuden LAN02TA2R7J
LAN02TA2R7J picture photo
Mfg. Part Number
LAN02TA2R7J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 390MA 520 MOHM
Datasheet Download
LAN02TA2R7J.pdf
Availability of LAN02TA2R7J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAN02TA2R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of LAN02TA2R7J
Internal Part NumberEIS-LAN02TA2R7J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.142" L (2.40mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAN02TA2R7J
Related LinksLAN02, LAN02TA2R7J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAN02TA2R7J Details Description
Related parts for LAN02TA2R7J
TRANS NPN 60V 3A MT-3 datasheet.pdf
IC BINARY COUNT/DIV/OSC 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MOSFET GATE DRIVER SON-8 datasheet.pdf
TAPE FOAM DBL COAT POLY 12"X5YD datasheet.pdf
LED SHUEN 1W HI POWER YLW SMD datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 30W datasheet.pdf