Elna America LAO-25V103MS37PX#B
LAO-25V103MS37PX#B picture photo
Mfg. Part Number
LAO-25V103MS37PX#B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LAO-25V103MS37PX#B.pdf
Availability of LAO-25V103MS37PX#B
QUANTITY
LAO-25V103MS37PX#B Order Process
Ship out your order
Specifications of LAO-25V103MS37PX#B
Internal Part NumberEIS-LAO-25V103MS37PX#B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLAO
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAO-25V103MS37PX#B
Related LinksLAO-25V10, LAO-25V103MS37PX#B Datasheet, Elna America Distributor
LAO-25V103MS37PX#B Details Description
Related parts for LAO-25V103MS37PX#B
CONN HEADER 82PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS MATE-N-LOK AU datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1/10W SMD datasheet.pdf