Taiyo Yuden LAP02KR4R7K
LAP02KR4R7K picture photo
Mfg. Part Number
LAP02KR4R7K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 190MA 1.7 OHM TH
Datasheet Download
LAP02KR4R7K.pdf
Availability of LAP02KR4R7K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAP02KR4R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAP02KR4R7K
Internal Part NumberEIS-LAP02KR4R7K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant32MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAP02KR4R7K
Related LinksLAP02, LAP02KR4R7K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAP02KR4R7K Details Description
Related parts for LAP02KR4R7K
HEX KEY T-HANDLE 2MM 8.9" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 196CBGA datasheet.pdf
GROUNDING BUSBAR KITS 19 483MM datasheet.pdf