Nichicon LAR2D681MELZ40
LAR2D681MELZ40 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2D681MELZ40
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAR2D681MELZ40.pdf
Availability of LAR2D681MELZ40
QUANTITY
LAR2D681MELZ40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2D681MELZ40
Internal Part NumberEIS-LAR2D681MELZ40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2D681MELZ40
Related LinksLAR2D68, LAR2D681MELZ40 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2D681MELZ40 Details Description
Related parts for LAR2D681MELZ40
JUMPER-H1500TR/A3049R/H1500TR 8" datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPD5713TK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
IC FLIP FLOP SGL D POS SC-88 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP POLY 2000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf