Nichicon LAR2E821MELC30
LAR2E821MELC30 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2E821MELC30
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LAR2E821MELC30.pdf
Availability of LAR2E821MELC30
QUANTITY
LAR2E821MELC30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2E821MELC30
Internal Part NumberEIS-LAR2E821MELC30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2E821MELC30
Related LinksLAR2E82, LAR2E821MELC30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2E821MELC30 Details Description
Related parts for LAR2E821MELC30
FIXED IND 150UH 7.7A 40.1 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA datasheet.pdf
10X2 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 12VOUT 2W datasheet.pdf
TXRX SFP+ SGL LC DUPLEX 3.3V datasheet.pdf