Nichicon LAR2W221MELC25
LAR2W221MELC25 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2W221MELC25
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LAR2W221MELC25.pdf
Availability of LAR2W221MELC25
QUANTITY
LAR2W221MELC25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2W221MELC25
Internal Part NumberEIS-LAR2W221MELC25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2W221MELC25
Related LinksLAR2W22, LAR2W221MELC25 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2W221MELC25 Details Description
Related parts for LAR2W221MELC25
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT 1.00X.250X72.00" datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf