OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB picture photo
Mfg. Part Number
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMB/BL/GRN DIFF 4PLCC SMD
Datasheet Download
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB.pdf
Availability of LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB Order Process
Ship out your order
Specifications of LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Internal Part NumberEIS-LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/Mar/2010
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorAmber, Blue, Green
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating315mcd Amber, 125.5mcd Blue, 495mcd Green
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Amber, 3.6V Blue, 3.5V Green
Current - Test20mA Amber, 20mA Blue, 20mA Green
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant617nm Amber, 470nm Blue, 528nm Green
Wavelength - Peak628nm Amber, 465nm Blue, 523nm Green
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB Details Description
Related parts for LATBT66B-ST-1+TU-35+QR-35-20-R18-ZB
IC REG LDO ADJ 7A TO247-3 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.8V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC912D60A datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V SOT223 datasheet.pdf
THERMOSTAT 155 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 6UCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS GOLD .100 datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 2X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 0.137 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT-WIRE 10M datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf