NKK Switches LB03GW01-5F24-JF
LB03GW01-5F24-JF picture photo
Mfg. Part Number
LB03GW01-5F24-JF
Brief Description
IND PB ILLUM RECT LB SER GRN SLD
Datasheet Download
LB03GW01-5F24-JF.pdf
Availability of LB03GW01-5F24-JF
QUANTITY
LB03GW01-5F24-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of LB03GW01-5F24-JF
Internal Part NumberEIS-LB03GW01-5F24-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelLB03GW01-5F24-JF
SeriesLB
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRectangular
Panel Cutout Dimensions0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 19.40mm x 13.20mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB03GW01-5F24-JF
Related LinksLB03GW01, LB03GW01-5F24-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
LB03GW01-5F24-JF Details Description
Related parts for LB03GW01-5F24-JF
RES SMD 3.16KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 600MA 600 MOHM datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SCREW MOUNT 18LB 4.3"L NATURAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 27 OHM 14SOIC datasheet.pdf