NKK Switches LB15CKG01/U-12-JF
LB15CKG01/U-12-JF picture photo
Mfg. Part Number
LB15CKG01/U-12-JF
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15CKG01/U-12-JF.pdf
Availability of LB15CKG01/U-12-JF
QUANTITY
LB15CKG01/U-12-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15CKG01/U-12-JF
Internal Part NumberEIS-LB15CKG01/U-12-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15CKG01/U-12-JF
Related LinksLB15CKG0, LB15CKG01/U-12-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15CKG01/U-12-JF Details Description
Related parts for LB15CKG01/U-12-JF
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
GROMMET 0.688" RUBBER BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf