NKK Switches LB15RKG01-5C-JC
LB15RKG01-5C-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB15RKG01-5C-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15RKG01-5C-JC.pdf
Availability of LB15RKG01-5C-JC
QUANTITY
LB15RKG01-5C-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15RKG01-5C-JC
Internal Part NumberEIS-LB15RKG01-5C-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15RKG01-5C-JC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.9 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15RKG01-5C-JC
Related LinksLB15RKG, LB15RKG01-5C-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15RKG01-5C-JC Details Description
Related parts for LB15RKG01-5C-JC
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO247AC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL R-R VOUT 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HRP7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 6X148" A MED datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 24POS 0.50MM SMD datasheet.pdf