NKK Switches LB15WKG01-5D24-JD
LB15WKG01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKG01-5D24-JD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15WKG01-5D24-JD.pdf
Availability of LB15WKG01-5D24-JD
QUANTITY
LB15WKG01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKG01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-LB15WKG01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKG01/UC-5D24-JD
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKG01-5D24-JD
Related LinksLB15WKG0, LB15WKG01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKG01-5D24-JD Details Description
Related parts for LB15WKG01-5D24-JD
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT MULTI 24-SOIC datasheet.pdf
DESOLDER BRAID FOR SMT .025" 5' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 8POS STR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TAPE SEPARATOR datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf