NKK Switches LB15WKG01-6F-JF
LB15WKG01-6F-JF picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKG01-6F-JF
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15WKG01-6F-JF.pdf
Availability of LB15WKG01-6F-JF
QUANTITY
LB15WKG01-6F-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKG01-6F-JF
Internal Part NumberEIS-LB15WKG01-6F-JF
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKG01-6F-JF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)3.3 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKG01-6F-JF
Related LinksLB15WKG, LB15WKG01-6F-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKG01-6F-JF Details Description
Related parts for LB15WKG01-6F-JF
IC OPAMP CFA 65MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
BRUSH DISSIPATIVE FLAT NYLON 1" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 330V 25A D2PAK datasheet.pdf
15POS DSUB BACKSHELL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 STEEL 11MM datasheet.pdf