NKK Switches LB16WKW01-5D12-JD
LB16WKW01-5D12-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB16WKW01-5D12-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB16WKW01-5D12-JD.pdf
Availability of LB16WKW01-5D12-JD
QUANTITY
LB16WKW01-5D12-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB16WKW01-5D12-JD
Internal Part NumberEIS-LB16WKW01-5D12-JD
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB16WKW01-5D12-JD
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB16WKW01-5D12-JD
Related LinksLB16WKW0, LB16WKW01-5D12-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB16WKW01-5D12-JD Details Description
Related parts for LB16WKW01-5D12-JD
HEATSHRINK 3/16 IN X 500FT CLEAR datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 3KVDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 007 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
BLT 5.08/05/180LH SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 600MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf