Taiyo Yuden LB2016T101M
LB2016T101M picture photo
Mfg. Part Number
LB2016T101M
Brief Description
FIXED IND 100UH 40MA 4.5 OHM SMD
Datasheet Download
LB2016T101M.pdf
Availability of LB2016T101M
QUANTITY
LB2016T101M Order Process
Ship out your order
Specifications of LB2016T101M
Internal Part NumberEIS-LB2016T101M
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.5 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB2016T101M
Related LinksLB201, LB2016T101M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LB2016T101M Details Description
Related parts for LB2016T101M
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 32A TO-263 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 480VAC datasheet.pdf