Taiyo Yuden LB2518T100KV
LB2518T100KV picture photo
Mfg. Part Number
LB2518T100KV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 165MA 250 MOHM
Datasheet Download
LB2518T100KV.pdf
Availability of LB2518T100KV
QUANTITY
LB2518T100KV Order Process
Ship out your order
Specifications of LB2518T100KV
Internal Part NumberEIS-LB2518T100KV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, LB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating165mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB2518T100KV
Related LinksLB2518, LB2518T100KV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LB2518T100KV Details Description
Related parts for LB2518T100KV
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.75A STRAP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 32 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC POE SWITCH PSE 16TQFN datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
MICRO 31 M 48" RBW JACKS LP datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf