NKK Switches LB25CKW01-H
LB25CKW01-H picture photo
Mfg. Part Number
LB25CKW01-H
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25CKW01-H.pdf
Availability of LB25CKW01-H
QUANTITY
LB25CKW01-H Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25CKW01-H
Internal Part NumberEIS-LB25CKW01-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25CKW01-H
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGray
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25CKW01-H
Related LinksLB25C, LB25CKW01-H Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25CKW01-H Details Description
Related parts for LB25CKW01-H
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 156CPGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT W/PEGS datasheet.pdf
NUT SETTER HEX SOCKET 7MM 2.36" datasheet.pdf
CONN TEST PROBE WHITE 3LEG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
2.5MM,HSG,4POS datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK 7/16 50 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf