NKK Switches LB25SKW01-12-GJ
LB25SKW01-12-GJ picture photo
Mfg. Part Number
LB25SKW01-12-GJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25SKW01-12-GJ.pdf
Availability of LB25SKW01-12-GJ
QUANTITY
LB25SKW01-12-GJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25SKW01-12-GJ
Internal Part NumberEIS-LB25SKW01-12-GJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25SKW01-12-GJ
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25SKW01-12-GJ
Related LinksLB25SKW, LB25SKW01-12-GJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25SKW01-12-GJ Details Description
Related parts for LB25SKW01-12-GJ
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
ICLATCH TRANSP 10BIT LV 24SOIC datasheet.pdf
OSC XO 32.514MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG 12" STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL ACST6-7ST/X0205NN datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDCTR T/D 90A 600V datasheet.pdf
03 MTG BRKT FOR SW-83101-112 datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf