NKK Switches LB26RKW01-5C24-JB
LB26RKW01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB26RKW01-5C24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB26RKW01-5C24-JB.pdf
Availability of LB26RKW01-5C24-JB
QUANTITY
LB26RKW01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26RKW01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-LB26RKW01-5C24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26RKW01-5C24-JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26RKW01-5C24-JB
Related LinksLB26RKW0, LB26RKW01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26RKW01-5C24-JB Details Description
Related parts for LB26RKW01-5C24-JB
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 80 CONTA datasheet.pdf
FIXED IND 12.5UH 9.25A 11.4 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO213AB datasheet.pdf