NKK Switches LB26SKG01-5C24-JB
LB26SKG01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB26SKG01-5C24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB26SKG01-5C24-JB.pdf
Availability of LB26SKG01-5C24-JB
QUANTITY
LB26SKG01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26SKG01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-LB26SKG01-5C24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26SKG01-5C24-JB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26SKG01-5C24-JB
Related LinksLB26SKG0, LB26SKG01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26SKG01-5C24-JB Details Description
Related parts for LB26SKG01-5C24-JB
CAP POLYMER 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE TO MULTITECH MODEMS datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1MPA GAUGE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf