NKK Switches LB26SKW01-5C12-JB
LB26SKW01-5C12-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB26SKW01-5C12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB26SKW01-5C12-JB.pdf
Availability of LB26SKW01-5C12-JB
QUANTITY
LB26SKW01-5C12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26SKW01-5C12-JB
Internal Part NumberEIS-LB26SKW01-5C12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26SKW01-5C12-JB
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26SKW01-5C12-JB
Related LinksLB26SKW0, LB26SKW01-5C12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26SKW01-5C12-JB Details Description
Related parts for LB26SKW01-5C12-JB
CONN TERM BLOCK SS 6.3 PA BG datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 10A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.160" datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf