Taiyo Yuden LBH1608T39NJ
LBH1608T39NJ picture photo
Mfg. Part Number
LBH1608T39NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39NH 350MA 400 MOHM
Datasheet Download
LBH1608T39NJ.pdf
Availability of LBH1608T39NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LBH1608T39NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LBH1608T39NJ
Internal Part NumberEIS-LBH1608T39NJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBH1608T39NJ
Related LinksLBH160, LBH1608T39NJ Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBH1608T39NJ Details Description
Related parts for LBH1608T39NJ
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 99.834 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ASSEMBLY RECTANG 1 POS 29 X 22.8 datasheet.pdf
CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER datasheet.pdf