Vishay/Dale RLR32C7503FRBSL
RLR32C7503FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C7503FRBSL
Brief Description
RES 750K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C7503FRBSL.pdf
Availability of RLR32C7503FRBSL
QUANTITY
RLR32C7503FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C7503FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C7503FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C7503FRBSL
Related LinksRLR32C7, RLR32C7503FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C7503FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C7503FRBSL
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC SMB datasheet.pdf
MOD WI-9C 16MB 4MB FLASH 25PK datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CNDAR PROCESS MONITOR datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 1.578 OHM datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf