Taiyo Yuden LBM2016T680J
LBM2016T680J picture photo
Mfg. Part Number
LBM2016T680J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 90MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
LBM2016T680J.pdf
Availability of LBM2016T680J
QUANTITY
LBM2016T680J Order Process
Ship out your order
Specifications of LBM2016T680J
Internal Part NumberEIS-LBM2016T680J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±5%
Current Rating90mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBM2016T680J
Related LinksLBM201, LBM2016T680J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBM2016T680J Details Description
Related parts for LBM2016T680J
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf