Panasonic Industrial Automation Sales LC4HL-R6-AC240VS
LC4HL-R6-AC240VS picture photo
Mfg. Part Number
LC4HL-R6-AC240VS
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
LC4HL-R6-AC240VS.pdf
Availability of LC4HL-R6-AC240VS
QUANTITY
LC4HL-R6-AC240VS Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4HL-R6-AC240VS
Internal Part NumberEIS-LC4HL-R6-AC240VS
SeriesLC4H
TypeBatch, Tachometer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Black Characters
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeRelay
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4HL-R6-AC240VS
Related LinksLC4HL-R6, LC4HL-R6-AC240VS Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4HL-R6-AC240VS Details Description
Related parts for LC4HL-R6-AC240VS
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS PCB datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .173" .062"L datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf