Panduit LCAN400-12-6
LCAN400-12-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCAN400-12-6
Datasheet Download
LCAN400-12-6.pdf
Availability of LCAN400-12-6
QUANTITY
LCAN400-12-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAN400-12-6
Internal Part NumberEIS-LCAN400-12-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.230" (5.84mm)
Length - Overall3.240" (82.30mm)
Width - Outer Edges0.950" (24.13mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge400 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlue
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.760" (19.30mm)
Diameter - Barrel OD0.950" (24.13mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAN400-12-6
Related LinksLCAN40, LCAN400-12-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCAN400-12-6 Details Description
Related parts for LCAN400-12-6
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
GLOVE MEDIUM datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
220UF 50V 10X16 85C RAD datasheet.pdf