Essentra Components (formerly Richco, Inc.) LCBS-7-18-19
LCBS-7-18-19 picture photo
Mfg. Part Number
LCBS-7-18-19
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 1/8"
Datasheet Download
LCBS-7-18-19.pdf
Availability of LCBS-7-18-19
QUANTITY
LCBS-7-18-19 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCBS-7-18-19
Internal Part NumberEIS-LCBS-7-18-19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesLCBS-7
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height1.125" (28.58mm) 1 1/8"
Length - Overall-
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm)
FeaturesWinged
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCBS-7-18-19
Related LinksLCBS-7, LCBS-7-18-19 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
LCBS-7-18-19 Details Description
Related parts for LCBS-7-18-19
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" WW datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG BCK 0.9V/1.1V 0.4A 10TMLF datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED IND NEON AMBER 250V TERMINAL datasheet.pdf