Essentra Components (formerly Richco, Inc.) LCBSB-14M-01A-RT
LCBSB-14M-01A-RT picture photo
Mfg. Part Number
LCBSB-14M-01A-RT
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK ADHESIVE 14MM
Datasheet Download
LCBSB-14M-01A-RT.pdf
Availability of LCBSB-14M-01A-RT
QUANTITY
LCBSB-14M-01A-RT Order Process
Ship out your order
Specifications of LCBSB-14M-01A-RT
Internal Part NumberEIS-LCBSB-14M-01A-RT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesLCBSB-M
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeAdhesive
Between Board Height0.551" (14.00mm)
Length - Overall0.953" (24.21mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter-
Mounting Panel Thickness-
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCBSB-14M-01A-RT
LCBSB-14M-01A-RT Details Description
Related parts for LCBSB-14M-01A-RT
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf