Panduit LCC2-10BW-Q
LCC2-10BW-Q picture photo
Mfg. Part Number
LCC2-10BW-Q
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCC2-10BW-Q.pdf
Availability of LCC2-10BW-Q
QUANTITY
LCC2-10BW-Q Order Process
Ship out your order
Specifications of LCC2-10BW-Q
Internal Part NumberEIS-LCC2-10BW-Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size10 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.100" (2.54mm)
Length - Overall2.690" (68.33mm)
Width - Outer Edges0.600" (15.24mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge2 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBrown
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.310" (7.87mm)
Diameter - Barrel OD0.420" (10.67mm)
Diameter - Ring ID0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCC2-10BW-Q
Related LinksLCC2-, LCC2-10BW-Q Datasheet, Panduit Distributor
LCC2-10BW-Q Details Description
Related parts for LCC2-10BW-Q
BEAD CORE 27 OHM 4A 0603 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
IC XTAL OSC CMOS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf