Panduit LCC250-12DF-X
LCC250-12DF-X picture photo
Mfg. Part Number
LCC250-12DF-X
Datasheet Download
LCC250-12DF-X.pdf
Availability of LCC250-12DF-X
QUANTITY
LCC250-12DF-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCC250-12DF-X
Internal Part NumberEIS-LCC250-12DF-X
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.140" (3.56mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.170" (29.72mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge250 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorYellow
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.630" (16.00mm)
Diameter - Barrel OD0.770" (19.56mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCC250-12DF-X
Related LinksLCC250, LCC250-12DF-X Datasheet, Panduit Distributor
LCC250-12DF-X Details Description
Related parts for LCC250-12DF-X
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2200UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SUB 3/8 STUD datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/03/180SH180 SN BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
PIN, DOWEL, METRIC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V 20% X5R 1206 datasheet.pdf