Panduit LCCXN650-12-6
LCCXN650-12-6 picture photo
Mfg. Part Number
LCCXN650-12-6
Datasheet Download
LCCXN650-12-6.pdf
Availability of LCCXN650-12-6
QUANTITY
LCCXN650-12-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCCXN650-12-6
Internal Part NumberEIS-LCCXN650-12-6
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.360" (9.14mm)
Length - Overall6.780" (172.21mm)
Width - Outer Edges1.350" (34.29mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge650 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorBlack
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID1.050" (26.67mm)
Diameter - Barrel OD1.350" (34.29mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCCXN650-12-6
Related LinksLCCXN6, LCCXN650-12-6 Datasheet, Panduit Distributor
LCCXN650-12-6 Details Description
Related parts for LCCXN650-12-6
LED YELLOW CLEAR AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MOM RED PANEL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 10PC datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.308. FOR 8LV datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 1% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 75AMP 660V AC BS88 SEMI CON datasheet.pdf