Panduit LCD1-56CF-E
LCD1-56CF-E picture photo
Mfg. Part Number
LCD1-56CF-E
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 2 HOLE
Datasheet Download
LCD1-56CF-E.pdf
Availability of LCD1-56CF-E
QUANTITY
LCD1-56CF-E Order Process
Ship out your order
Specifications of LCD1-56CF-E
Internal Part NumberEIS-LCD1-56CF-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size5/16 Stud
Terminal StyleTwo Stud Holes
Tab Thickness0.110" (2.79mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.700" (17.78mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge1 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorGreen
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.360" (9.14mm)
Diameter - Barrel OD0.470" (11.94mm)
Diameter - Ring ID0.340" (8.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCD1-56CF-E
Related LinksLCD1-, LCD1-56CF-E Datasheet, Panduit Distributor
LCD1-56CF-E Details Description
Related parts for LCD1-56CF-E
RES 0.82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS DL VERT 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf