ST LCDP1511DRL
LCDP1511DRL picture photo
Mfg. Part Number
LCDP1511DRL
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 15A 8SO
Datasheet Download
LCDP1511DRL.pdf
Availability of LCDP1511DRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LCDP1511DRL Order Process
Ship out your order
Specifications of LCDP1511DRL
Internal Part NumberEIS-LCDP1511DRL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesLCP
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover-
Voltage - Off State-
Voltage - On State-
Current - Peak Pulse (8/20µs)-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance200pF
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCDP1511DRL
Related LinksLCDP1, LCDP1511DRL Datasheet, ST Distributor
LCDP1511DRL Details Description
Related parts for LCDP1511DRL
JUMPER-H9991TR/A3047N/H9991TR 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf