Vishay Semiconductor/Diodes Division LCE15A-E3/54
LCE15A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
LCE15A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC 1.5KE
Datasheet Download
LCE15A-E3/54.pdf
Availability of LCE15A-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LCE15A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCE15A-E3/54
Internal Part NumberEIS-LCE15A-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)61A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCE15A-E3/54
Related LinksLCE15A, LCE15A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
LCE15A-E3/54 Details Description
Related parts for LCE15A-E3/54
TRANS NPN 100V 3A DPAK datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.85 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 8X2X3" 7A MED datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 44POS datasheet.pdf
4700UF 10V 16X25 datasheet.pdf