AVX Corporation LD023C151JAB2A
LD023C151JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD023C151JAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
LD023C151JAB2A.pdf
Availability of LD023C151JAB2A
QUANTITY
LD023C151JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD023C151JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD023C151JAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD023C151JAB2A
Related LinksLD023C1, LD023C151JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD023C151JAB2A Details Description
Related parts for LD023C151JAB2A
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 4POS 24AWG datasheet.pdf
D4NL-4EFG-B-NPT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 375MA 800 MOHM datasheet.pdf