AVX Corporation LD031A120GAB2A
LD031A120GAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD031A120GAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
LD031A120GAB2A.pdf
Availability of LD031A120GAB2A
QUANTITY
LD031A120GAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD031A120GAB2A
Internal Part NumberEIS-LD031A120GAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD031A120GAB2A
Related LinksLD031A1, LD031A120GAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD031A120GAB2A Details Description
Related parts for LD031A120GAB2A
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 10MM datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP-8 SSR DUAL 1 FORM A datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 1MM 68POS R/A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 11.8W datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG datasheet.pdf