AVX Corporation LD031A2R0DAB2A
LD031A2R0DAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD031A2R0DAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
LD031A2R0DAB2A.pdf
Availability of LD031A2R0DAB2A
QUANTITY
LD031A2R0DAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD031A2R0DAB2A
Internal Part NumberEIS-LD031A2R0DAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD031A2R0DAB2A
Related LinksLD031A2, LD031A2R0DAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD031A2R0DAB2A Details Description
Related parts for LD031A2R0DAB2A
IC DRIVER DUAL HS DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 6POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.42 OHM 1% 30W datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 15SIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf