AVX Corporation LD03YC104JAB2A
LD03YC104JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD03YC104JAB2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
LD03YC104JAB2A.pdf
Availability of LD03YC104JAB2A
QUANTITY
LD03YC104JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD03YC104JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD03YC104JAB2A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD03YC104JAB2A
Related LinksLD03YC1, LD03YC104JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD03YC104JAB2A Details Description
Related parts for LD03YC104JAB2A
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W USM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 50MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf