AVX Corporation LD051A301JAB2A
LD051A301JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A301JAB2A
Brief Description
CAP CER 300PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A301JAB2A.pdf
Availability of LD051A301JAB2A
QUANTITY
LD051A301JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A301JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051A301JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A301JAB2A
Related LinksLD051A3, LD051A301JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A301JAB2A Details Description
Related parts for LD051A301JAB2A
IC CONV PENTIUM P55C TO263-3 datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO251 datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 3.4A 590 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf