AVX Corporation LD051C273JAB2A
LD051C273JAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C273JAB2A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C273JAB2A.pdf
Availability of LD051C273JAB2A
QUANTITY
LD051C273JAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C273JAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051C273JAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C273JAB2A
Related LinksLD051C2, LD051C273JAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C273JAB2A Details Description
Related parts for LD051C273JAB2A
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
ADM24T/AE24M/X datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT MT9V403 COLOR datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W D 32TQFN datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 56POS .156 R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf