AVX Corporation LD051C562KAB2A
LD051C562KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051C562KAB2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
LD051C562KAB2A.pdf
Availability of LD051C562KAB2A
QUANTITY
LD051C562KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051C562KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051C562KAB2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051C562KAB2A
Related LinksLD051C5, LD051C562KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051C562KAB2A Details Description
Related parts for LD051C562KAB2A
CORD 14AWG 3COND 118" BLACK SJT datasheet.pdf
SW ROTARY DIP RA EXT 10POS 24V datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.315" DIA BLACK datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
VIDEO DEINTERLACER IP CORE datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf