AVX Corporation LD053D105KAB2A
LD053D105KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD053D105KAB2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
LD053D105KAB2A.pdf
Availability of LD053D105KAB2A
QUANTITY
LD053D105KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD053D105KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD053D105KAB2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD053D105KAB2A
Related LinksLD053D1, LD053D105KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD053D105KAB2A Details Description
Related parts for LD053D105KAB2A
SCR 800V 55A NON-ISOLATE TO218AC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 5KV X7R 3640 datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 480MA 202 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.85W SOD64 datasheet.pdf