AVX Corporation LD06YC105KAB2A
LD06YC105KAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD06YC105KAB2A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
LD06YC105KAB2A.pdf
Availability of LD06YC105KAB2A
QUANTITY
LD06YC105KAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD06YC105KAB2A
Internal Part NumberEIS-LD06YC105KAB2A
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD06YC105KAB2A
Related LinksLD06YC1, LD06YC105KAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD06YC105KAB2A Details Description
Related parts for LD06YC105KAB2A
CONN CABLE CLAMP SZ 24/28 OLIVE datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 250A DO214 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 6-6 SILVR 14' datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN BICLR RD/GN 3L datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PSR 12ESOP datasheet.pdf
6CKT PICOFLEX 240MM LONG datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf