ST LD1085V50
LD1085V50 picture photo
Mfg. Part Number
LD1085V50
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 3A TO220AB
Datasheet Download
LD1085V50.pdf
Availability of LD1085V50
QUANTITY
LD1085V50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1085V50
Internal Part NumberEIS-LD1085V50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLD1085XX50 View All Specifications
LD1085XX50 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1085V50
Related LinksLD10, LD1085V50 Datasheet, ST Distributor
LD1085V50 Details Description
Related parts for LD1085V50
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP INV 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1PHASE 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 24NS 128PQFP datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf