AVX Corporation LD12HC102KAB1A
LD12HC102KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD12HC102KAB1A
Brief Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812
Datasheet Download
LD12HC102KAB1A.pdf
Availability of LD12HC102KAB1A
QUANTITY
LD12HC102KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD12HC102KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD12HC102KAB1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD12HC102KAB1A
Related LinksLD12HC1, LD12HC102KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD12HC102KAB1A Details Description
Related parts for LD12HC102KAB1A
DIP CABLE - CDP24S/AE24M/CDP24S datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR LONG LA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 2506 datasheet.pdf