AVX Corporation LD14AC103KAB1A
LD14AC103KAB1A picture photo
Mfg. Part Number
LD14AC103KAB1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
LD14AC103KAB1A.pdf
Availability of LD14AC103KAB1A
QUANTITY
LD14AC103KAB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD14AC103KAB1A
Internal Part NumberEIS-LD14AC103KAB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD14AC103KAB1A
Related LinksLD14AC1, LD14AC103KAB1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD14AC103KAB1A Details Description
Related parts for LD14AC103KAB1A
RES ARRAY 5 RES 22 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIN RAIL 30MMX15MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf